Home | Language:FA/EN | About Us | Site Map | Contact Us     
آشنایی با محصولات یزد
بازگشت
چهارشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۸۹ ۱۴:۰۸
انار
میوه بهشتی یزد   

" انار" جايگاه خاصي در ميان جهانيان بويژه ايرانيان دارد و از طرفداران بي‌شماري در سطح دنيا برخوردار است.توليد اين محصول در استان يزد به گونه‌اي است كه بخش قابل‌توجهي از درآمد كشاورزان استان را به خود اختصاص داده و از طريق آن امرار معاش مي‌كنند.

انارهاي معروف منطقه را می توان ملس، زاغ يزدي و تفتي، تب و لرز، ميخوش و حصيبي برشمرد و می توان گفت يك پنجم انار كشور در يزد توليد مي‌شود.تابش آفتاب، خشكي هوا و گرماي مناسب نقش موثري در مرغوبيت انار يزد دارد.درخت انار در مناطق خشك و كوهپايه‌اي محصول خوبي مي‌دهد و در ارتفاع يكهزار تا‪ ۱۴۰۰‬متري قابل پرورش است.

اناریزد به كشورهاي ژاپن، فرانسه،آلمان، انگلستان، نروژ، سوئد، فنلاند و كشورهاي حوزه خليج فارس صادر مي‌شود و درآمد خوبي از اين رهگذر نصيب اناركاران مي‌نمايد.

شهرهاي يزد، تفت،اردكان، ميبد و مهريز به عنوان مناطق عمده توليد انار استان نام برد.

انار به ميوه بهشتي معروف است و سرشارازويتامين‌هاي مختلف مي‌باشد كه البته خواص‌آن براي‌اغلب مردم ناشناخته مانده‌است.مصرف مداوم اين ميوه نه‌تنها آب مورد نياز بدن را به طور طبيعي تامين مي‌كند بلكه بسياري از امراض و بيماريهاي دروني را دفع مي‌كند.تركيبات انار شامل فسفر ، گوگرد ، كلسيم ، منيزيوم و پتاسيم مي‌باشد و آب انار مقوي قلب ، معده و كبد بوده و رنگ رخسار را باز و روشن مي‌كند.

درختچه انار از نام علمي (‪ (ponica grenata‬گرفته شده و آن گياهي است كه بيشتر در مناطق گرمسيري ايران و جهان رشد مي‌كند.

درگويش محلي مردم يزد به پرده‌هاي سفيد درون انار"پي‌يوك " (‪ (piyok‬گويند و مصرف آن را براي بدن مفيد مي‌دانند.

كويرنشينان اين خطه در بيشتر مواقع جهت استفاده از آب انار از روش سنتي كه به آن "او تلك" (‪ (otolok‬گفته مي‌شود استفاده مي‌كنند.در اين روش پس از فشار دادن انار و ايجاد سوراخي كوچك در آن از آب انار استفاده مي‌شود.

فصل برداشت انار در استان يزد از اواخر مهرماه آغاز و تا يك ماه ادامه دارد و در اين ايام كارگران روستايي براي كسب درآمد راهي شهرها مي‌شوند.آنها در محل خاصي جمع مي‌شوند و مالك ان باغ‌هاي انار با مراجعه به آنها افرادي خبره را براي چيدن انار انتخاب مي‌كنند.انارهاي چيده شده تا شش ماه قابل نگهداري در انبار مي‌باشد و مقادير زيادي از آن روانه بازارهاي داخلي و مقداري هم به كشورهاي خارجي صادر مي‌شود.

بزرگترین باغ انار خاور میانه در انارستان مهریز واقع است.
 بازدید: 3855


امتیاز: 2.60


اخبار مرتبط :امتیاز به خبر
بد(1) خوب(5)


چاپ       ارسال خبر به دیگران
 
 


صفحه اصلی | زبان: فارسی / English | درباره ما | نقشه سایت | تماس با ما
آدرس : یزد، بلوار دانشجو، میدان امام حسین، استانداری یزد

Powered by SAIN ©