Home | Language:FA/EN | About Us | Site Map | Contact Us     
اطلاعات
اصلی >> سیما >> تقسیمات کشوری


تقسیمات کشوری شهرستان صدوق
جغرافياي سياسي شهرستان صدوق، بخش اشکذر مرکب از شهرهاي زارچ و اشکذر و دهستان رستاق و همچنين بخش خضرآباد مرکب از دهستانهاي ندوشن و کذاب تا سال 1378 ه. ش به عنوان دو بخشي که در تابعيت شهرستان يزد قرار داشته اند، در نظام تقسيمات سياسي کشور مطرح بوده اند.
ادامه...
تقسیمات کشوری مهریز
تقسیمات کشوری مهریزتقسیمات کشوری مهریزتقسیمات کشوری مهریزتقسیمات کشوری مهریزتقسیمات کشوری مهریزتقسیمات کشوری مهریز
تقسیمات کشوری مهریز
تقسیمات کشوری مهریز
تقسیمات کشوری مهریزتقسیمات کشوری مهریز ادامه...
تقسیمات کشوری شهرستان مهریز
جغرافیای سیاسی شهرستان مهریز، شهرستان مهریز خود از سال 1358 موجودیت یافته و قبل از آن به عنوان بخشی تابع شهرستان یزد بوده است. در سال 1359، با جدا شدن دهستانهای هرات و مروست از استان کرمان، این دهستانها به شهرستان مهریز استان یزد الحاق می گردد. تا قبل از سال 1368 شهرستان مهریز تنها دارای یک بخش به نام بخش مرکزی بوده و از این سال با تأسیس بخشداری هرات و مروست تعداد بخش های این شهرستان به 2 بخش افزایش می یابد.
ادامه...
تقسیمات کشوری شهرستان خاتم
جغرافیای سیاسی شهرستان خاتم: دهستانهای هرات و مروست از قدیم الایام در تابعیت بخش شهر بابک بوده و تا سال ...... در قلمرو شهرستان یزد قرار داشته و این بخش (شهر بابک) همواره یکی از بخش های شهرستان یزد بوده است. در این سال شهر بابک از یزد منتزع و به شهرستان رفسنجان استان کرمان الحاق می گردد.
ادامه...
اقلیم شناسی شهرستان میبد
از نظر شرايط اقليمي و کليماتولوژی،اقلیم  شهرستان میبد با توجه به دشت گسترده آن تحت تاثیر موقعیت کویری مناطق گرم و خشک قرار دارد. تغییرات شدید و سریع حرارتی موجب وزش بادهای مختلف در این شهرستان است که در فصول مختلف سال و از جهات مختلف می وزند.  آب و هوای شهرستان میبد گرم و خشك است، ولی در دامنه كوه های باختری گرما كاهش یافته و بر بارندگی افزوده می شود. میانگین باران، سالیانه شهرستان میبدحدود 62 میلی متر است.
ادامه...
تقسیمات کشوری شهرستان میبد
جغرافیای سیاسی شهرستان میبد، میبد مدارج ارتقاء سطح تقسیماتی را به سرعت و در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی طی نموده است، هر چند سابقه مدنیت باستانی و حتی پایتختی (در دوران آل مظفر) دارد.
دهستان میبد در سال 1358 به بخش میبد (تابع شهرستان اردکان) ارتقاء می یابد و در سال 1369 به شهرستان تبدیل می گردد.
در حال حاضر این شهرستان مرکب از یک بخش شامل یک شهر و دو دهستان است. به این ترتیب که بخش مرکزی میبد از دهستانهای بفروئیه و شهداء تشکیل یافته و تنها شهر این شهرستان نیز شهر میبد است. ادامه...
تقسیمات کشوری شهرستان طبس
جغرافياي سياسي شهرستان طبس:طبس تا قبل از سال 1380 در محدوده استان خراسان (در آن سال هنوز خراسان به سه استان تقسيم نشده بود) واقع بوده و در سال مذکور (موضوع تصويب نامه شماره 37440 – ت 25497 ه مورخ 14/8/80 هيأت وزيران) از خراسان منتزع و به استان يزد الحاق مي گردد. ادامه...
تقسیمات سیاسی استان یزد
جغرافياي سياسي استان يزد، در وضعيت کنونی ( بر اساس آخرین بررسی در بهمن ماه 1387) استان یزد  داراي 10 شهرستان، 20 بخش، 21 شهر و 51 دهستان به شرح جدول (1) است .
در سالهاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، محدوده هاي فعلي شهرستان هاي خاتم (از سال  1359هجری خورشیدی )، ابرکوه (از سال 1368هجری خورشیدی) و طبس (از سال 1380هجری خورشیدی) به ترتيب از استانهاي کرمان، فارس و خراسان منتزع و به استان يزد الحاق گرديده ايد.تعداد شهرستانهاي استان قبل از پيروزي انقلاب اسلامي 4، بخشها 10، شهرها 8 و دهستانها 20 دهستان بوده است. ادامه...
تقسیمات سیاسی شهرستان اردکان
جغرافياي سياسي شهرستان اردکان در رديف اولين شهرستانهاي استان یزد است که همزمان با تأسيس فرمانداري کل يزد در سال 1348 به وجود آمده است.
در طول سالهاي اخير با جدا شدن ميبد از اين شهرستان، وسعت آن تقليل يافته ولي با اين وجود تا قبل از الحاق طبس به استان يزد به عنوان وسيعترين و در حال حاضر به عنوان دومين شهرستان وسيع استان محسوب مي شود. شهرستان اردکان داراي 3 بخش به اسامي خرانق، عقدا و مرکزي است. وضعيت عمومي عناصر تقسيمات کشوري شهرستان اردکان به شرح جدول ذيل است: ادامه...
تقسیمات کشوری شهرستان بافق
جغرافیای سیاسی بافق :ایجاد شهرستان بافق به سال 1348 و همزمان با تشکیل فرمانداری کل یزد مربوط می گردد. تا قبل از این تاریخ، بافق، بخش و تابع شهرستان یزد بوده است.
شهرستان بافق دارای 2 بخش به اسامی مرکزی و بهاباد است. آخرین وضعیت عناصر تقسیمات این شهرستان به شرح جدول پیوست ارائه گردیده است. ادامه...
تقسیمات کشوری شهرستان تفت
جغرافیای سیاسی شهرستان تفت:تفت از سال 1349 هجری شمسی به شهرستان تبدیل گردیده و در مراحل اجرای قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری تحولات نسبتاً وسیعی در زمینه تقسیمات کشوری در این شهرستان رخ نموده است. در سال 1366 بخش ابرکوه از استان فارس منتزع و به این شهرستان الحاق می گردد. در سال 1378 بخش ابرکوه به شهرستان تبدیل می گردد و طبعاً از این شهرستان جدا می گردد.
ادامه...

صفحه اصلی | زبان: فارسی / English | درباره ما | نقشه سایت | تماس با ما
آدرس : یزد، بلوار دانشجو، میدان امام حسین، استانداری یزد

Powered by SAIN ©